Stara Przędzalnia w Żyrardowie


Stara Przędzalnia w Żyrardowie to nie tylko ważny element historii miasta, ale także symbol industrialnego rozwoju regionu. Jej działalność rozpoczęła się w 1829 roku, kiedy to fabryka lniarska została uruchomiona z inicjatywy rządu Królestwa Polskiego. To właśnie ta fabryka przyczyniła się do narodzin Żyrardowa, a nazwa miasta wywodzi się od nazwiska jego pierwszego dyrektora, Philipa de Girard.

Budynek Starej Przędzalni jest uwieczniony w rejestrze zabytków, co potwierdzają numery: 1192 z dnia 22.05.1975 oraz 702 z dnia 30.03.1984. Obiekt ten był jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk lniarskich w Europie tamtych czasów.

W drugiej połowie XIX wieku fabryka została przejęta przez dwóch niemieckich przemysłowców, Karola Dittricha i Karola Hielle, którzy podjęli się jej rozbudowy. To właśnie w tym okresie powstała osada fabryczna, która ulokowana była w samym sercu obszaru, gdzie jeszcze 300 lat wcześniej rozciągała się Puszcza Bolimowska.

Osada, która w XIX wieku miała na celu zaspokojenie potrzeb robotników oraz kierownictwa fabryki, była bardziej niż tylko miejscem pracy. Stworzyła zorganizowane życie społeczne, w którym znajdowały się kościoły, szkoły, przedszkole, szpital, resursa, dom kultury „Ludowiec”, pralnia, kręgielnia oraz łaźnia miejska.

Dziś zabytkowy kompleks Starej Przędzalni obejmuje centralną część Żyrardowa o powierzchni około 70 hektarów. Osada ta różni się pod względem urbanistycznym oraz architektonicznym, co jest efektem zróżnicowania narodowościowego mieszkańców, wśród których pracowali Polacy, Niemcy, Czesi, Żydzi, Anglicy, Szkoci i Irlandczycy.

Obecnie budynek Starej Przędzalni przyjmuje nowe funkcje: mieszkalne, handlowe, usługowe oraz hotelowe. Podczas tej transformacji zachowano wszystkie istotne detale architektury postindustrialnej z przełomu XVIII i XIX wieku, co sprawia, że miejsce to zyskuje nowy blask, nie gubiąc przy tym swojej historycznej wartości.


Oceń: Stara Przędzalnia w Żyrardowie

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:14