Józef Waczków


Józef Waczków był postacią wyjątkową w polskiej literaturze, urodzoną 1 marca 1933 roku w Żyrardowie, znaną przede wszystkim jako utalentowany tłumacz oraz poeta. Jego życie zakończyło się 15 grudnia 2004 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie trwały ślad w dziedzinie kultury i sztuki.

Waczków wniósł wiele do polskiego dorobku literackiego, a jego prace są cenione za głębię myśli oraz umiejętność interpretacji tekstów obcojęzycznych.

Przekładał z języków

Józef Waczków był znakomitym tłumaczem, który przekładał dzieła literackie z wielu języków, co znacząco wpłynęło na polską kulturę literacką. Jego niezwykle bogaty dorobek obejmuje między innymi utwory w języku czeskim, w tym znaczące dzieło Jaroslava Haška, Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka podczas wojny światowej z 1991 roku, jak również prace tak wybitnych autorów jak Karel Čapek, Bohumil Hrabal, czy Václav Havel.

Waczków nie ograniczał się jedynie do literatury czeskiej. W jego dorobku znajdują się także przekłady z języka słowackiego, w tym utwory autorów jak Andrej Sládkovič czy Jaroš.

Znany był również z tłumaczenia literatury francuskiej, której reprezentantami byli między innymi Lautréamont, André Breton, Romain Gary, Jean-Paul Sartre i Louis Aragon. W jego pracach można też odnaleźć przekłady z literatury rosyjskiej, w tym dzieł Borisa Pasternaka oraz Aleksandra Błoka, a także współczesnych poetów jak Ajgi.

Nie można pominąć faktu, że Waczków wprowadził również do polskiej literatury poezje z języka portugalskiego, w tym utwory wielkiego poety Luísa Camõesa, a także teksty z języka węgierskiego, w tym słynny Hymn Węgier.

W 1998 roku opublikował książkę pt. O sztuce przekładu, która ukazuje jego przemyślenia na temat tego niezwykle trudnego, ale ważnego procesu. Pełnił także rolę redaktora w prestiżowym miesięczniku „Literatura na Świecie”, gdzie miał wpływ na promocję danych tekstów oraz autorów.

Przypisy

  1. Kölcsey Ferenc: Hymn (Himnusz Lengyel nyelven), [w:] MagyarulBabelben [online] [dostęp 28.01.2022 r.]
  2. Józef Waczków oldala, Fordítások Magyar nyelvről, [w:] MagyarulBabelben [online] [dostęp 28.01.2022 r.]

Oceń: Józef Waczków

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:22