Zbigniew Słowik


Zbigniew Słowik to wybitna postać polskiej muzyki, która urodziła się 13 marca 1972 roku w Żyrardowie. Jest on nie tylko kompozytorem, lecz także aranżerem, pedagogiem oraz dyrygentem.

Rodzimy Żyrardów, w którym przyszedł na świat, stanowi ważny element jego twórczej tożsamości. Jako kompozytor, Słowik zyskał uznanie dzięki swoim oryginalnym dziełom muzycznym, które łączą różnorodne style i wpływy.

W swej karierze pedagogicznej, Zbigniew Słowik angażuje się w kształcenie nowych pokoleń artystów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi muzykami, co przyczynia się do dalszego rozwoju polskiej kultury muzycznej.

Życiorys

Młodość i edukacja

Urodziny Zbigniewa Słowika miały miejsce w rodzinie, która od pokoleń związana była z muzyką. Jego ojciec, inżynier, pasjonował się muzyką poważną, co z pewnością miało wpływ na rozwój zainteresowań syna. Wspomniany dziadek, Władysław Słowik, z wykształcenia skrzypek oraz lutnik, pełnił znaczące funkcje w wojskowej orkiestrze 18. Pułku Piechoty w Skierniewicach w latach 1921-1939. Wiedza i pasja muzyczna przekazywane w rodzinie zdecydowanie wpłynęły na przyszłą karierę artystyczną Zbigniewa.

W wieku 16 lat młody kompozytor zaczął tworzyć swoje pierwsze utwory. Dalsza jego edukacja związana była z zakończeniem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie. Jednakże studia nie były łatwe, gdyż Zbigniew musiał równocześnie podjąć pracę, aby móc się utrzymać.

Debiut kompozytorski odbył się w 1994 roku, a dwa lata później kończył studia na wydziale kompozycji w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie miał przyjemność uczyć się pod okiem profesora Zbigniewa Bagińskiego.

Praca twórcza

W 1996 roku Zbigniew Słowik związał się z Parafią Matki Boskiej Pocieszenia w Żyrardowie, gdzie rozpoczął pracę jako organista. Jego ścieżka zawodowa nie ograniczała się tylko do wykonywania utworów, ponieważ w roku 2000 podjął się również nauczania w żyrardowskiej państwowej szkole muzycznej, przekazując uczniom wiedzę na temat zasad muzyki oraz harmonii.

Zaangażowanie Zbigniewa nie ograniczało się wyłącznie do edukacji; w 2006 roku starał się zdobyć mandat w sejmiku mazowieckim, startując z listy Ligi Polskich Rodzin, jednakże bez sukcesu. Mimo to, jego działalność artystyczna trwała, a w 2010 roku zrealizował płytę z własnymi kompozycjami, która została wydana przez Acte Préalable w wykonaniu Elżbiety Budnik.

Obecnie kontynuuje pracę w żyrardowskiej państwowej szkole muzycznej, gdzie uczy zasad muzyki oraz kształcenia słuchu, a w 2016 roku celebrował 25-lecie swojej twórczej kariery, co zostało uświetnione koncertem jego utworów w wykonaniu grona pedagogicznego szkoły.

Twórczość

Zbigniew Słowik jest uznawanym kompozytorem, który zadebiutował swoim dziełem pod tytułem Suite na instrumenty smyczkowe w roku 1992, mając okazję zaprezentować je publiczności w krakowskiej filharmonii w 1994 roku.

Wśród jego najważniejszych osiągnięć znajduje się hejnał Żyrardowa, który został oficjalnie ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej Żyrardowa Nr XL /265/97 w dniu 29 października 1997 roku, jako jeden z symboli tego miasta.

W dorobku artystycznym Słowika można znaleźć wiele zauważających utworów, takich jak:

  • Im Kinderraum na alt, flet, obój, akordeon i orkiestrę smyczkową z 2004 roku,
  • Mała Suita Olimpijska na fortepian solo z 2009 roku,
  • The Motor Poem „Quo vadis homine” na małą orkiestrę symfoniczną z 2011 roku,
  • Mała Suita Majowa na fagot i organy z 2013 roku,
  • 3 Psalmy na 4-głosowy chór a cappella z 2014 roku,
  • Zumba Concert na fortepian i orkiestrę z 2017 roku.

Warto podkreślić, że Słowik nie ogranicza się wyłącznie do komponowania oryginalnych utworów. Tworzy także aranżacje bardziej znanych przebojów muzyki popularnej i filmowej, w tym utworów zespołu Beatles oraz motywów muzycznych z kultowej serii Gwiezdne Wojny.

Nagrody

Zbigniew Słowik to utalentowany kompozytor, którego osiągnięcia zostały docenione przez liczne instytucje i organizacje. Poniżej przedstawiamy kluczowe nagrody i wyróżnienia, które zdobył na przestrzeni lat:

  • 2003 – Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski we Wrocławiu na 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II – wyróżnienie,
  • 2004 – Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Muzyka Ogrodowa w Krakowie – IV nagroda,
  • 2005 – Festiwal Srebrna Szybka w Krakowie – wyróżnienie,
  • 2008 – Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Muzyka Ogrodowa w Krakowie – wyróżnienie,
  • 2009 – Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski w Legnicy – wyróżnienie,
  • 2010 – V Konkurs Kompozytorski Srebrna Szybka w Krakowie – II nagroda w kategorii „utwór na instrument solowy” oraz dwa wyróżnienia,
  • 2014 – IV Konkurs Kompozytorski im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie – wyróżnienie,
  • 2016 – Konkurs Kompozytorski Legnica Cantat – I nagroda.

Osiągnięcia Zbigniewa Słowika stanowią świadectwo jego talentu i zaangażowania w sztukę kompozytorską.

Życie osobiste

Zbigniew Słowik to postać rodzinny, żonaty i dumny z bycia ojcem. Jego świat kręci się wokół najbliższych, w tym jego syna, z którym dzieli pasję do muzyki. Warto także wspomnieć, że jest posiadaczem słuchu absolutnego, co niewątpliwie wpływa na jego zdolności artystyczne i podejście do twórczości.

Przypisy

  1. Krzysztof Chelminski: Zbigniew Słowik performing John Williams (J. Mark Baker) Star Wars suite-The Throne Room, end Title. 2020. [dostęp 17.08.2020 r.]
  2. Życie Żyrardowa [online], zyciezyrardowa.pl [dostęp 03.01.2021 r.]
  3. A b c d e f g h i j k l m n Zbigniew Słowik - Życie i twórczość. [dostęp 01.08.2020 r.]
  4. A b c TadeuszT. Kuran TadeuszT., Zbigniew Słowik – kompozytor, aranżer, „Murowane Klimaty”, 19, 2012.
  5. A b Jan Maliszewski: Wymiar twórczy - Wywiad ze Zbigniewem Słowikiem. [dostęp 01.08.2020 r.]
  6. A b c Polskie Centrum Informacji Muzycznej - Zbigniew Słowik. [dostęp 01.08.2020 r.]
  7. Kandydaci do sejmiku mazowieckiego. [dostęp 02.08.2020 r.]
  8. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie - Kadra. [dostęp 01.08.2020 r.]
  9. Hejnał Miasta Żyrardowa, „Murowane Klimaty”, 15, 2011 [dostęp 17.08.2020 r.]

Oceń: Zbigniew Słowik

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:11