Maria Stelmach


Maria Stelmach, z domu Kuczbańska, urodziła się 5 września 1903 roku w Żyrardowie. Zmarła 13 października 1985 roku w tym samym mieście. Była to wybitna postać w polskim ruchu robotniczym oraz politycznym.

Stelmach interesowała się nie tylko problemami pracowniczymi, ale również angażowała się aktywnie w działalność polityczną. Była przodownikiem pracy socjalistycznej oraz posłanką na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w jego pierwszej kadencji.

Życiorys

Maria Stelmach rozpoczęła swoją karierę zawodową jako niańka w 1915 roku. W 1922 roku podjęła pracę w tzw. bawełniance, a sześć lat później zasiliła szeregi tkalni żyrardowskiej. Jej zaangażowanie społeczne stało się widoczne od marca 1945 roku, kiedy to wstąpiła do Polskiej Partii Robotniczej. W tej roli organizowała komórkę PPR w tkalni, a także aktywnie działała jako agitator i kolporter prasy. W latach 1946–1947 była również zaangażowana w akcje na rzecz głosowania ludowego oraz wyborów do Sejmu Ustawodawczego.

Jako pracownica tkalni w latach czterdziestych osiągnęła imponujący wynik, wykonując 180% normy. Jej działalność polityczna nabrała tempa w 1948 roku, kiedy to była delegatką na zjazd zjednoczeniowy PPR i Polskiej Partii Socjalistycznej, a następnie weszła w skład Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, gdzie pełniła funkcje członka Plenum oraz egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR.

Poza działalnością polityczną, zajmowała się również redakcją, zostając członkiem Kolegium Redakcyjnego „Życia Żyrardowa”. W 1950 roku objęła stanowisko przewodniczącej Rady Zakładowej Żyrardowskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego (ŻZPL), natomiast w 1952 roku została wiceprzewodniczącą Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. W tym samym roku uzyskała mandat radnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie.

W 1953 roku Maria Stelmach zdobyła mandat posłanki na Sejm I kadencji, reprezentując okręg Pruszków, który obejmował także Grodzisk Mazowiecki i Żyrardów. Zastąpiła w tej roli zmarłą Dorotę Kłuszyńską. Po zakończeniu swojej kadencji nadal pracowała w tkalni, a w 1964 roku przeszła na zasłużoną emeryturę.

Jej osiągnięcia zostały dostrzegane i nagradzane, co zaowocowało odznaczeniami takimi jak Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalami 10- i 40-Lecia Polski Ludowej. Stelmach otrzymała również Medal „Za udział w walkach w obronie władzy ludowej” oraz Złote Odznaki Ligi Kobiet Polskich, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz medale „Za zasługi dla województwa warszawskiego” i „Za zasługi dla województwa skierniewickiego”.

Przypisy

  1. Spotkania władz partyjnych z najstarszymi członkami PZPR, „Życie Żyrardowa”, nr 51–52 z 23.12.1978 r. – 30.12.1978 r., s. 1; 5.

Oceń: Maria Stelmach

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:18