Zofia Ładyńska


Zofia Ładyńska z domu Rebecka, urodzona 9 listopada 1927 roku w Żyrardowie, to postać, która odegrała znaczącą rolę w historii Polski. Odeszła 3 czerwca 2020 roku w Grodzisku Mazowieckim.

Była to nie tylko zasłużona włókniarka, ale także aktywna działaczka partyjna. Jej zaangażowanie w politykę zaowocowało posłowstwem na Sejm PRL VI i VII kadencji.

Życiorys

Zofia Ładyńska była córką Aleksandra i Florentyny z Dutkiewiczów. Od 1948 roku rozpoczęła pracę w Żyrardowskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego, gdzie zatrudniona była na stanowisku drukarza tkanin.

Już w 1947 roku dołączyła do Polskiej Partii Robotniczej, a od 1948 była członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W jej karierze działalności partyjnej wyróżniały się liczne funkcje, które pełniła zarówno w zakładach pracy, jak i na poziomie instytucji pozazakładowych. Zasiadała m.in. w egzekutywie Komitetu Miejskiego partii w Pruszkowie, Żyrardowie oraz Skierniewicach, a również w Warszawskim Komitecie Wojewódzkim PZPR.

Ważnym elementem jej życia politycznego było sprawowanie mandatu radnej Miejskiej Rady Narodowej w Żyrardowie. Zasiadała również w Sejmie PRL w VI i VII kadencji w latach 1972–1980. W VI kadencji reprezentowała okręg Pruszków, natomiast w VII kadencji okręg Skierniewice. Pracowała w sejmowej komisji pracy i spraw socjalnych.

Była również delegatką na V (1968) oraz VII (1975) Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zamężna, miała dwie córki. Po swojej śmierci spoczęła na cmentarzu parafialnym w Żyrardowie.

Odznaczenia

Wśród licznych osiągnięć Zofii Ładyńskiej znajduje się wiele znaczących odznaczeń, które świadczą o jej zaangażowaniu oraz wkładzie w rozwój kraju. Oto lista niektórych z nich:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej.

Przypisy

  1. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej
  2. Zofia Ładyńska. rejestry-notarialne.pl.
  3. Informacje w serwisie Grobonet

Oceń: Zofia Ładyńska

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:15